K moří

 

K moří (Nad morze) wydawnictwo Host, Brno, 2007,
204 strony.

Książka obrazuje relacje dwóch rodzin połączonych osobą ojca Petra. Akcja rozgrywa się podczas urlopu w Chorwacji, gdzie Petr musi jechać ze wszystkimi swoimi dziećmi. Na tym pozornie krótkim odcinku czasu intensywnie przecinają się losy wszystkich bohaterów- mężczyzny, jego czterech córek, obecnej i byłej żony. Część opisująca sam pobyt na wakacjach poprzedzona jest wprowadzeniem rysującym dotychczasowe życie wszystkich postaci, w końcowym, trzecim rozdziale zostają dopowiedziane ich dalsze losy.

Największą uwagę autorka poświeciła środkowemu rozdziałowi, najkrótszemu czasowo, wypełnionemu banalnymi przeżyciami i standardowymi sytuacjami: jazda samochodem, jedzenie, zakwaterowanie, kąpiele w morzu, leżenie na plaży, wieczorna zabawa, kłótnie sióstr, które nie są przyzwyczajone do przebywania ze sobą, wzajemne potajemne porównywanie się do siebie, rola ojca, którą Petr wykonuje bardzo mechanicznie. Za wszystkim tym widać jak bardzo bohaterowie nie są w stanie się do siebie zbliżyć, z powodu bezradności, która u dzieci z czasem zamieni się w lenistwo lub z lenistwa, które zmienia się w niemoc, jakiej ojcu nigdy już nie udaje się przezwyciężyć.

Czeska krytyka odnalazła w książce Nad morze pod względem formy i pomysłu wiele cech wspólnych z powieścią Do latarni morskiej Virginii Woolf, jednak sama Petra Soukupová twierdzi, że nigdy nie czytała tej książki i nawet nie ma tego w planie...

Za debiut Nad morze autorka otrzymała nagrodę Jiřího Ortena (prestiżowa nagroda literacka dla autora poniżej trzydziestego roku życia) oraz nominacje do nagród Josefa Škvoreckého i Magnesia Litera.

Na podstawie książki Soukupová napisała też pod takim samym tytułem scenariusz filmowy, który zajął pierwsze miejsce w konkursie Fundacji Barrandov & RWE. Barrandov jest największym studiem filmowym w Czechach i jednym z największych w Europie.

Na podstawie scenariusza powstaje, którego reżyserką jest Karin Babinská.